Good night, it is Tuesday 20.10.2020. It is the nameday of Vendelín, tommorow is the nameday of Brigita.

MFD 16. květen, Pardubice
Do výroby ochranných prostředků proti nákaze koronavirem se v Pardubickém kraji zapojují firmy, které dosud v této oblasti nepůsobily. Hejtmanství dotacemi v celkové výši sedm milionů korun podpořilo jedenáct projektů. Je mezi nimi například výroba bavlněných respiroušek společnosti CityZen z Chrudimi, která se zaměřuje na výrobu speciálních triček a košil proti pocení.

„Vyrábíme ze stoprocentně odbouratelných materiálů s účinností mezi FFP2 a FFP3. Od původní úpravy pleteniny stříbrem jsme přešli k účinnějším zinku," řekl ČTK Pavel Hrstka z firmy CityZen. Společnost získala souhlas Státního zdravotnického ústavu pro dodávky do zdravotnictví, respiroušky ještě dál testuje na účinnost přímo na nový typ koronaviru. Je schopná vyrábět až 50 000 kusů denně v různých barevných kombinacích či s potiskem, s odlišným uchycením na obličeji a velikostech. Respiroušky již firma dodala Správě státních hmotných rezerv, do nemocnic či rehabilitačních center. Zájem mají i subjekty mimo zdravotnickou oblast či Pardubický kraj.


Nízkonákladové polomasky s vyměnitelným filtrem ve verzi FFP2 a FFP3 chce vyrábět firma Alema z Lanškrouna, která má vlastní vstřikovnu plastů. Dokončuje konstrukci masek a výrobních forem, zvažuje i produkci filtrů, do nichž by nakupovala filtrační materiál. „Možná kapacita jsou i tisíce masek denně. Uvidíme podle poptávky," řekl jednatel společnosti Jiří Vaňous.


Mezi podpořenými projekty je rovněž výroba výtěrových testovacích tyčinek ve firmě Isolit-Bravo z Jablonného nad Orlicí, která se věnuje produkci elektrospotřebičů a dílů pro automobilový průmysl. Sériová výroba již začala, týdenní produkce může dosáhnout až 10 000 kusů. (ČTK)

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.