Good afternoon, it is Saturday 16.1.2021. It is the nameday of Ctirad, tommorow is the nameday of Drahoslav.

201122 krizKříž s figurou ukřižovaného Ježíše Krista (krucifix) před kostelem sv. Václava měl donedávna ve spodní části černé skvrny, které vypadaly jako by prošel požárem. Povrch kamene byl porostlý mechy, lišejníky a zelenou řasou, byl mechanicky poškozený a na podstavci zepředu a po stranách byly usazené zčernalé krusty. Nešlo však o následek ohně, ale o biologické znečištění. Zjistil to sochař a restaurátor Hynek Bláha z Vysokého Újezdu, který během letošního podzimu pracoval na jeho zrestaurování.


Kříž je v majetku města, jeho vznik je datován do roku 1880. Je vytvořen z jemnozrnného pískovce světle okrové barvy z lokality Maletín. Jeho renovace proběhla již v roce 1937 a také později, zhruba před dvaceti lety. Památka je příkladem kvalitní uměleckořemeslné kamenosochařské tvorby z období klasicismu.


Zrestaurování kříže stálo 73 600 Kč. Z rozpočtu města byla uhrazeno 43.600 Kč a 30 000 Kč z příspěvku Ministerstva Kultury ČR poskytnutého z rezervy Programu regenerace MPR a MPZ na rok 2020.

 

Marie Hrynečková
Zdroj: Restaurátorská dokumentace Hynka Bláhy

Foto:

1 až 3 - Kříž byl před restaurováním značně poškozený (foto Marie Heinrichová).

4 - Začátkem září bylo kolem kříže postaveno lešení, aby mohla začít renovace.

5 - Zrestaurovaný kříž. Jeho celková výška je 4,5 metru, z toho podstavec 3 metry a kříž 1,5 metru.

6 - Z přední strany je vytesán úryvek z evangelia sv. Matouše v němčině „Wahrlich dieser ist Gottes Sohn. Matth: XXVII.54." V českém překladu „To byl skutečně boží syn". Na zadní straně podstavce je v němčině „Bete fur den Stifter dieses Kreuzes 1880 Renov. 1937 J. u. E.F." V českém překladu „Modlete se za zakladatele tohoto kříže.

7 - Na podstavci je Panna Marie a monogram JHS (IHS) řecky Ježíš.

8 - Ježíš, který je zobrazený v podživotní velikosti, má nad hlavou svitek s nápisem J.N.R.J., což je zkratka latinského „Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum", česky „Ježíš Nazaretský, král židovský".

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.