Good afternoon, it is Monday 23.11.2020. It is the nameday of Klement, tommorow is the nameday of Emílie.

200930 ligaI v Lanškrouně se dnes prodávají symbolické kytičky měsíčku lékařského pro Ligu proti rakovině. Po městě se pohybují tři dvojice studentek Střední školy zemědělské a veterinární Lanškroun (Dolní Třešňovec), od nichž si můžete v rámci tradiční veřejné sbírky květinu za dvacet korun koupit. Dívky uvádějí, že kytičku si kupuje asi padesát procent kolemjdoucích. Naproti tomu v jejich škole si symbol boje proti rakovině koupila většina studentů a skoro všichni učitelé.

 


Letošním tématem, na které se osvětová akce zaměřuje, jsou nádory ledvin a močového měchýře. V jejich počtu na 100.000 obyvatel se Česká republika spolu s Estonskem a Lotyšskem řadí na přední místa mezi zeměmi Evropské unie. Rakovina ledvin hrozí zejména lidem s neukázněnou životosprávou a chybnými stravovacími návyky. Rizikovým faktory jsou kouření, pití alkoholu nebo konzumace uzenin a smažených tmavých mas připravovaných na přepálených tucích. Pacienty může varovat krev v moči.

Kvůli epidemii covidu-19 se tradiční termín Českého dne proti rakovině přesunul z května na konec září. Výtěžek jde na podporu pacientů, vzdělávání i výzkum.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.