Good afternoon, it is Monday 3.8.2020. It is the nameday of Miluše, tommorow is the nameday of Dominik.

200614 sochyV říjnu loňského roku byla dokončena unikátní databáze nazvaná Sochy a města, která mapuje sochy, pomníky, reliéfy, mozaiky a sgrafita z období socialismu napříč městy a obcemi v celé ČR. V databázi jsou i dvě nenápadné sochy z Lanškrouna.

Pracovníkům Fakulty restaurování Univerzity Pardubice společně s kolegy z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se podařilo shromáždit údaje o více než 30 tisících uměleckých děl.

 


Sochy z Lanškrouna: 

Pískovcová skulptura od neuvedeného autora „Děti hrající si s rybou" je umístěna jižně od Základní školy Dobrovského (směrem ke kostelu sv. Anny). Výška sochy je 180 cm, šířka 68 cm a hloubka 60 cm. Vznikla mezi roku 1960 až 1989.

Pískovcová socha „Kosmonaut" od výtvarníka Františka Pavlů a architekta J. Havíře je umístěna uprostřed volného prostranství sídliště U Papíren. Výška sochy je 212 cm, šířka 67 cm a hloubka 80 cm. Socha vznikla v roce 1982.

Marie Hrynečková

Databázi děl najdete na https://sochyamesta.cz/zaznamy

 

Čas od času se stane, že po zveřejnění se ozvou čtenáři s doplňujícími informacemi. Tentokrát jsme zažili opravdu překvapení. Přestože v databázi Sochy a města autor sousoší Děti hrající si s rybou uveden není, jeden z čtenářů nás na autora upozornil. Z takovýchto doplnění máme vždy radost, děkujeme za ně, rádi naše články aktualizuje. Autorem je nedoceněný sochař František Pacík, který žil v letech 1927 až 1975, zemřel tedy v pouhých 48 letech - viz. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Pac%C3%ADk

Sochu nazvanou Chlapec a děvče se štikou, která je před ZŠ Dobrovského, vytvořil František Pacík začátkem 60. let. Původně byla určena pro kašnu na lanškrounském náměstí.

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.