Good afternoon, it is Monday 3.8.2020. It is the nameday of Miluše, tommorow is the nameday of Dominik.

200602 hrackarna„Mamííí, pojď se podívat co tam mají, něco tam koupíme..."
Takové a podobné komentáře jsme často slyšely od pokladny obchodu Papír Hračky Sport Kodytek náměstí J. M. Marků 10 v Lanškrouně. Nyní bývají kupující nemile překvapeni, když zjistí, že obchod bude koncem června zrušen. Nyní se vše vyprodává se slevou 30%, tak je ještě nějaký čas možnost si vybrat ze zbývajícího sortimentu.

Kromě jiných skutečností a důvodů je jedním i dlouhé šestitýdenní uzavření v rámci opatření proti šíření koronaviru bez tržeb pro fungování obchodu potřebných. Ať byla ta jarní omezení a uzavření některých provozoven jakkoli potřebná, aby se zamezilo šíření koronaviru, na malé podnikatele, výrobce i obchody to má nečekaně tvrdý, až likvidační dopad.

Je to bohužel zrovna v době, kdy se nám s paní vedoucí Dagmar Kodytkovou na podzim podařilo zahájit spolupráci s nadačním fondem Šance onkoláčkům a prodejem našich i od hodných lidí darovaných výrobků pomáhat nemocným dětem. Před Vánoci vznikla drátenická dílnička, kde si se mnou každý mohl zkusit práci s drátem a něco se o drátování dozvědět.

Dílnička už delší dobu fungovat sice nemohla, ale v obchodě je i tak možno zakoupit ruční výrobky a přispět za ně do oficiální sbírkové kasičky pro nadační fond.

S paní Kodytkovou také vkládáme výrobky do aukcí na bazárek nadace, kde si je zájemci vydraží a platby posílají přímo na transparentní účet nadačního fondu, který prostředky rozděluje potřebným. Každý si tam může vše zkontrolovat.

Od listopadu jsme potřebným dětem díky hodným lidem a také DJ Standovi, který po vánocích poslal na účet nadačního fondu, o kterém jsem ho informovala, krásných 12 000 Kč, přispěli v rámci pokračování Knoflíkiády všichni dohromady částkou k 31. 5. přes 110 000 Kč.

Výrobky sice budeme i dál vkládat do aukcí, a začala jednání, kam by bylo možno umístit sbírkovou kasičku, aby v Lanškrouně už zůstala, ale netěší nás, ani naše stálé i náhodné zákazníky, že nejen dílnička, ale celý obchod končí. Ale nedá se nic dělat.

My navíc přijdeme o práci, kterou jsme ještě byly schopny při našich zdravotních omezeních s invalidními důchody zvládnout, a která nás bavila.

Je takové pořekadlo, že „Všechno zlé je k něčemu dobré", ale zatím marně přemýšlíme, k čemu by mohlo být uzavření oblíbeného hračkářství dobré. Čas to možná ukáže, možná ne. V každém případě mizí z náměstí obchod, který k jeho koloritu dlouho patřil.

Děkujeme za dlouhodobou přízeň všem zákazníkům a také všem, kteří s námi podpořili při spolupráci s nadačním fondem Šance onkoláčkům nemocné děti.


Rodina Kodytkova a kolektiv prodejny

Text a foto: Krasava Šerkopová


Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.