Good evening, it is Monday 3.8.2020. It is the nameday of Miluše, tommorow is the nameday of Dominik.

200602 ornament

Poté, co jsme zveřejnili vyluštění hádanky, se redakci ozval pamětník, který přesně věděl, k čemu litinová ozdoba na budově polikliniky v minulosti sloužila. Jan Sisr popsal situaci, kterou zažil jako dítě začátkem 50. let:


„Tehdy jsme bydleli v ulici Úzké. Když jsem se jednoho dne vracel domů z hudebky, viděl jsem nákladní auto, které právě vyložilo zboží v obchodě s potravinami pana Cvrčka (v místě dnešní solné jeskyně). Zůstal jsem proto stát na rohu ulic Hradební a S. Čecha a čekal, než řidič projede ulicí nahoru. Když auto zabočovalo do ulice S. Čecha, zavadilo korbou o lucernu, která byla zavěšená na fasádě dnešní polikliniky. Srazilo ji dolů a lucerna mě zranila, rozsekla mi kůži na nose. Nevěděl jsem, co mám dělat, ale nakonec jsem zašel do ulice 28. října, kde v budově dnešní cukrárny (čp. 30) sídlil Československý červený kříž. Tam mně zranění ošetřili."

Z vyprávění Jana Sisra tedy jednoznačně vyplývá, že v 50. letech litinová ozdoba sloužila k zavěšení lucerny. Protože je v tomto místě roh budovy zaoblený, osvěcovala částečně jak ulici Hradební, tak i S. Čecha. Panu Sisrovi děkujeme za zajímavou příhodu a vysvětlení, k čemu litinový prvek na budově sloužil.

 

 

Text hádanky:

Ani na Mezinárodní den dětí nemůže chybět hádanka. Tentokrát se jedná o ojedinělý zdobný prvek na jedné z lanškrounských budov, která sice neslouží výhradně dětem, ale i děti ji navštěvují.

 

 

Vyluštění:

Zdá se, že hádanka byla opravdu těžká, redakci se neozval nikdo, kdo by ji dokázal uhodnout. Litinovou ozdobu, která mohla v minulosti sloužit například jako podpěra pro rohovou římsu dělící přízemí a 1. patro, najdeme na budově polikliniky na rohu křižovatky ulic S. Čecha a Hradební. Jde nejspíš o poslední zdobný prvek, který se na fasádě zachoval z doby, kdy budovu v roce 1882 nechal postavit obchodník Eduard Silný. Tehdejší dům neměl ani zdaleka tak strohý vzhled jako dnes. Podle plánů se mělo jednat o budovu s výraznout bosáží, zdobenou horní částí a zajímavě řešenými vstupními dveřmi. Autentické dokumenty včetně podrobnější historie objektu připravujeme ke zveřejnění.

Marie Hrynečková
Foto: Stanislav Vimr

 

Foto 2 - Fotografie je doplněna výřezem z nákresu domu z roku 1881, kde je zakreslen podobný ozdobný prvek podpírající římsu mezi přízemím a prvním patrem.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.