Good afternoon, it is Monday 3.8.2020. It is the nameday of Miluše, tommorow is the nameday of Dominik.

200530 nepraktaZcela neobvykle v úplné tichosti byla v galerii muzea 30. května otevřena výstava výtvarníka Jiřího Wintera-Neprakty, pro něhož je tak typická kresba s výraznou černou linkou. Tentokrát patrně poprvé v historii nebyla výstava zahájena vernisáží, zato ji 30. srpna nahradí dernisáž.

Nepraktovy kresby jsou uspořádány tématicky, takže přecházíme postupně například od panelu s tématem piva, k vodníkům, trpaslíkům, ale i ke komiksové tvorbě a ilustracím knih jako jsou třeba Staropražská strašidla či Černí baroni. Výtvarníkovo jméno je neodmyslitelně spjato se spisovatelem Miloslavem Švandrlíkem, jemuž ilustroval desítky knih a stali se z nich celoživotní přátelé.

Jak vlastně vznikl pseudonym Neprakta, se příliš neví. Vysvětlení poskytl Jiří Winter v knize Na návštěvě u Neprakty: „My jsme chtěli prodávat něco, co nikdo moc nechtěl, co byl v tom osmačtyřicátém roce nápad vskutku nepraktický, založili jsme firmu Neprakta. Dnes už nikdo neví, že to bylo míněno jako firma, a já na to jméno slyším.“

Marie Hrynečková

Více o Jiřím Winterovi na: https://www.lanskrounsko.cz/cz/9399-neprakta

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.