Good evening, it is Monday 3.8.2020. It is the nameday of Miluše, tommorow is the nameday of Dominik.

200430 rozpocetZahajujeme druhý ročník participativního rozpočtu. Po loňském úspěchu projektu, do kterého se občané aktivně zapojili, startuje 1. května druhé kolo. Lanškrouňáci tak mají opět příležitost podávat návrhy na zkvalitnění veřejného prostranství a navrhovat další možnosti vyžití ve městě.

V rozpočtu města je vyčleněn jeden milion korun a stejně jako v loňském roce rozhodne veřejnost v podzimním hlasování o projektech, které si zaslouží realizovat.

Zatímco se připravuje realizace vloni vybraných projektů, snaží se město znovu zapojit obyvatele, aby přicházeli s nápady, jak oživit a zpříjemnit život ve městě. Pravidla zůstávají stejná. Navrhované projekty mohou předkládat prostřednictvím formuláře obyvatelé města starší patnácti let do konce července. Finanční limit pro každý projekt je 800 tisíc korun.

V průběhu srpna a září radnice posoudí a zhodnotí jejich realizovatelnost a dodržení stanovených pravidel. Prezentace vybraných projektů proběhne v říjnu a veřejnost o nich bude moci hlasovat od 2. do 15. listopadu. Vítězné projekty budou realizovány v roce 2021. Radní Hynek Brýdl říká: „Iniciativa a kreativita občanů v loňském roce nás potěšila. Podané návrhy byly různorodé a přínosné. I když některé z nich neuspěly v hlasování, mohou být pro vedení města inspirací do dalších let. Nic také nebrání tomu, aby navrhovatelé opakovaně přihlásili projekty, které v loňském roce neuspěly. Lidé by měli mít možnost podílet se na rozvoji města a spoluvytvářet tak jeho obraz. Těšíme se na další nápady.“

Nově navržené projekty budou postupně představeny na webových a facebookových stránkách města a v městských novinách. Veškeré podrobnosti k 2. ročníku participativního rozpočtu jsou umístěny na webových stránkách mujrozpocet.lanskroun.eu, kde také můžete projekty navrhovat.

 

 

Jak pokračují práce na projektech z prvního ročníku? 

První ročník participativního rozpočtu přinesl celkem 30 inspirativních návrhů, z toho 20 postoupilo k hlasování, ve kterém 396 občanů rozhodlo o sedmi vítězných projektech. Nejvíce hlasů získaly: výsadba 5 listnatých stromů v centru města, bezbariérový Lanškroun - I. etapa, rozšíření mobiliáře na koupališti, zeleň v prostoru koupaliště, rozšíření dětského hřiště na koupališti, zastřešené lavice na dopravním hřišti a rekonstrukce autobusové zastávky „U města Milána“.

„Na projektech, které zvítězily loni, se intenzivně pracuje. Do konce května by mělo být dokončeno rozšíření dětského hřiště a doplněn mobiliář na koupališti i instalace zastřešených lavic na dopravním hřišti. S výsadbou zeleně na nám. J. M. Marků a v prostoru koupaliště se počítá na podzim. S úpravou bezbariérových chodníků se čeká na zpracování cenové nabídky dodavatele a v případě rekonstrukce autobusové zastávky se jedná s navrhovatelkou projektu,“ shrnuje realizaci projektů starosta Radim Vetchý.

Tisková zpráva města

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.