Good afternoon, it is Friday 7.8.2020. It is the nameday of Lada, tommorow is the nameday of Soběslav.

200421 leky

Už šestý týden funguje ve městě donáška potravin, léků a hygienických potřeb pro seniory. Do této služby se ihned zapojilo několik desítek dobrovolníků, kteří seniorům obětavě pomáhají. V začátku nouzového stavu bylo požadavků na zajištění nákupů kolem deseti denně, postupem času už telefonátů na linku pomoci ubývá. 

Jiří Pospíšil a Karel Motejzík nákupy pro seniory zajišťují po celou dobu prakticky denně. Na fotografiích (1 až 4) Jiří Pospíšil zrovna přebírá léky pro manžele Jeřábkovi, obvykle ale nakupuje spíše potraviny a někdy také seniorům předává roušky ušité dobrovolníky.

Senioři mívají pečlivě promyšlené, jak si bezpečně převzít nákup či peníze. Např. paní Jeřábková spouští pro převzetí nákupu z okna košík. Na dalších snímcích (5 až 7) je zachycen Karel Motejzík při nákupu potravin pro Ludmilu Markovou. Kvůli bezdotykovému předání peněz má paní Marková připravenou bankovku v plastové krabičce, do které ji dobrovolník vrací drobné.

Lidé nejčastěji žádají operátorku na lince 703 309 125 o nakoupení chleba, uzenin, ovoce a zeleniny. Nákupy se většinou pohybují v částkách mezi 120 až 500 Kč.

A jak senioři na donášku nákupu reagují? „Jsou rádi, děkují, jsou příjemní a vděční," říká Jirka Pospíšil s tím, že je rád, když může pomoci.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.