Good afternoon, it is Friday 7.8.2020. It is the nameday of Lada, tommorow is the nameday of Soběslav.

200401 aprilČína je tak bohatá země, která již neví, do čeho by investovala. Je všeobecně známo, že v mnoha velkoměstech Číny mají parky s kopiemi historických objektů z Evropy - z Paříže Eiffelovku; z Říma Koloseum; z Londýna hodinovou věž Big Ben; z Athén Akropolis; z Varšavy Palác kultury; z Moskvy Lomonosovu univerzitu atd.

V poslední době se však Čína zaměřila na originální budovy, především na renesanční a barokní stavby.  

Jedná s vládami v Evropě o odborné demontáži významných budov, a jejich přemístění do Číny. Díky spolupráci lanškrounských a čínských firem, díky návštěvám z Číny, dostaly se na pořad dne také památky v Lanškrouně. Ve městě si vyhlédli to nejlepší, zájezdní hostinec Krčma a renesanční radnici na náměstí.

Jednání již pokročila k závěrečným podpisům. Zatímco soukromý majitel Krčmy, patriot města, odmítl nabídku, která by zajistila na celý život nejen jeho, ale také jeho děti, vnoučata a pravnoučata. Naopak radní a zastupitelé města se rozhodli radnici z roku 1582 prodat. Bude pečlivě rozebrána, v kontejnerech přepravena po železnici do přístavu ve Štětíně a lodí do Číny. Zde kontejnery poputují do města Cheng-du, kde bude radnice znovu postavena a bude opět sloužit jako radnice v nové historické renesanční čtvrti.

 

Na první pohled „hrůza“, ale když začnete racionálně uvažovat, tak radní neprohloupili. Prodejní částka ještě nebyla zveřejněna, ale je prý velmi vysoká. Navíc je zde několik nefinančních výhod:

a) Když se odstraní radnice, která uprostřed náměstí překáží, může zde vzniknout klidová zelená zóna – parčík s lavičkami, a velká fontána se sochou uprostřed.

b) Za příjem z prodeje se postaví nová moderní radnice, která pojme všechny zaměstnance včetně státních úřadů a institucí, které jsou teď roztroušeny na několika místech města. Moderní řešení budovy umožní instalaci nejlepší informační techniky, k dispozici bude velký zasedací sál a konferenční místnosti. Výhodou také bude dostatečně velké parkoviště kolem radnice.

c) Výstavba takové nové radnice je vlastně projektem „radnice za radnici“. Tím pravděpodobně nevzniknou výhrady různých aktivistů, že je stavba nové radnice předražená, že se město zadluží apod. Navíc příjem z prodeje radnice totiž několikanásobně překročí náklady na novostavbu.

d) Bude podepsána partnerská družební smlouva mezi Lanškrounem a Cheng-du. Již na podzim mají představitelé našeho města odjet do Číny smlouvu podepsat.

 

Lanškroun touto akcí nastartuje nevídaný rozvoj a rozkvět města. Můžeme očekávat, že další a další lidé z Česka, Slovenska a dalších zemí spojí svůj život s tímto městem.

Jan Hradil

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.