Good night, it is Tuesday 25.2.2020. It is the nameday of Liliana, tommorow is the nameday of Dorota.

200101 dumSnímek zobrazuje detail koruny nad vchodem domu čp. 28. na ulici 28. října. Jde o dřívější hotel Zemská koruna, dokumentace k objektu někdy zmiňuje též název U Zlaté koruny či U zemské brány. Budova je nyní čerstvě opravená a podobou fasády se mírně navrací ke vzhledu z třicátých letech 20. století.

 

Základ domu pochází patrně z doby dřívější, nežli z první třetiny 19. století. Nasvědčuje tomu jednak jeho zaznamenání na katastrální mapě z roku 1832, kde je vyobrazen červeně, což znamená, že již tehdy šlo o budovu zděnou, požárně zabezpečenou. Dalším historickým prvkem jsou gotické sklepy s klenbami a konstrukce přízemí. Výstavba nad úrovní terénu je již renezanční s výraznější přestavbou v polovině 19. století. Křídlo do dvora je novodobé.

V první třetině 20. století dům vlastnil obchodník s kůžemi (Lederhändler) Vinzenz Nagl, který měl v přízemí svůj obchod. V roce 1929 provedl přístavbu s nástavbou části domu.

V roce 1951 bylo přízemí budovy pronajato Výrobnímu družstvu Fotografia Pardubice, které zde zřídilo svoji provozovnu. Ta v budově přetrvala až do roku 1987.

Dům prošel v druhé polovině 20. století mnoha stavebními úpravami, k těm větším patřila vestavba místností v podkroví (1965), oprava fasády (1967) a přestavba prostor fotoatelieru na obytné místnosti (1989).

Nemovitost o 7 obytných místnostech a dvou kuchyních odkoupilo v roce 1988 Město Lanškroun od soukromé majitelky a v dubnu 1990 ji prodalo manželům Václavu a Evě Leníčkovým, kteří z ní vybudovali hotel Zemská koruna. Tehdy se hotel s restauračním zařízením stal vyhledávaným místem. V přízemí hotelu byl situován snack bar s kapacitou 34 míst, v suterénu byla ve dvou místnostech vinárna pro 32 návštěvníků. V prvním poschodí byla restaurace o kapacitě 32 míst a tři jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Podkroví bylo řešeno jako tříhvězdičkový hotel se třemi pokoji.

Na podzim roku 1992 Václav Leníček slavnostně otevřel v prvním poschodí hotelu Zemská koruna čínskou restauraci nazvanou Zlatý drak. Dva čínští kuchaři ze šanghajského hotelu Jegull zde připravovali originální čínská jídla a hosty obsluhovala čínská servírka. Pro tehdejší Lanškroun to byla nevídaná událost!

Po třech letech došlo ve vinárně a snack baru ke změně provozovatele. V roce 2001 se pak provozování přízemí ujal další nájemce, který prostory přebudoval na bar s hernou.

Současný majitel nemovitost citlivě zrekonstruoval na obytný dům a při úpravě fasády zdůraznil architektonické prvky, římsy a ostění kolem oken. Dům je v uličním průčelí široký přes 9 metrů a jeho hloubka je téměř 20 metrů. Přístup k objektu je možný též z ulice Hradební.

Marie Hrynečková

 

Foto:
1 - Detail koruny nad vstupními dveřmi.
2 a 3 - Dům čp. 28 je součástí uliční řadové zástavby obdobných patrových domů.
4 - Výřez z katastrální mapy z roku 1832. Žlutá barva vyjadřuje stavby dřevěné, požárně nezabezpečené. Červeně jsou zobrazeny budovy zděné, požárně zabezpečené.
5 - Skica domu čp. 28 z roku 1931. Vinzenz Nagl obchodoval s kůžemi, nad prostřední výlohou je nápis Lederhändler (archiv stavebního úřadu).
6 - Nákres domu z poloviny 20. století (archiv stavebního úřadu).
7 - V roce 1965 byla provedena vestavba místností v podkroví (archiv stavebního úřadu).
8 - Dům čp. 28 s růžovo-bílou fasádou je v pravé části fotografie (archiv Stanislava Vimra).
9 - V roce 2018, těsně před poslední rekonstrukcí, byla fasáda domu světle modrá.
10 - Článek z Tesláckého světa z 16. října 1992 o slavnostním otevření čínské restaurace Zlatý drak v hotelu Zemská koruna.
11 - Snímek ze slavnostního otevření čínské restaurace v hotelu Zemská koruna 4. října 1992.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.