Good night, it is Tuesday 25.2.2020. It is the nameday of Liliana, tommorow is the nameday of Dorota.

191228 jakuboviceUž posedmé se v barokním kostele sv. Antonína z Padovy v Dolní Čermné konalo 27. prosince tradiční Jakubovické vánoční souznění. V malém kostelíku, pěkně nasvíceném, se zpěv a tóny hudebních nástrojů nádherně odrážely od stropu a k posluchačům přicházely seshora. K tomu pěkná výzdoba interiéru, o kterou se postarala rodina Macanova z Jakubovic. Stačilo jen zavřít oči a poslouchat.

Pořadem provázela Ludmila Hrodková, která během koncertu zároveň i zpívala. Neopomněla poděkovat panu Karlu Hrodkovi a jeho partnerce za poskytnuté občerstvení - svařák, punč a čaj + vánoční cukroví. V závěru pak poskytla krátký rozhovor Stanislavu Vimrovi.

Jak jste dnes byla s pořadem spokojená? Vyšel vám váš záměr?
To musí posoudit především posluchači. Vždycky do toho dáváme maximum.

Jak byl dnešní program koncipován?
My jsme tady dnes vlastně naposledy, protože bychom chtěli předat štafetu někomu dalšímu. Dali jsme klasiku, ale v trošku jazzzovém charakteru. Byly tam nějaké nové skladby, ale zazněly třeba i některé starší.

Zkuste si na některé vzpomenout...
Třeba Čajkovskij Čas voní láskou, tak to je můj vlastní text. To už jsem zpívala mockrát. Letos jsem chtěla, aby skladbu zahrála jen houslistka, ale nakonec mě přemluvili, ať to zazpívám, že tam slova patří. V provedení s houslemi to ale bylo zase trochu jiné. Mně se třeba líbily i Rolničky, jak hrál pozounista Rosťa Balaštík s Honzou Hrodkem. To bylo taky netradiční. V této podobě to tady taky ještě nikdy nezaznělo.

Mohla byste uvést obsazení nástrojů?
Klávesy Jan Hrodek mladší a starší (syn a otec), housle Martina Bártová, pozounista Rostislav Balaštík, zpěv Ludmila Hrodková a Jan Sisr.

A vy víte, kdo by tu organizaci po vás mohl převzít?
Netuším. Bylo by ale škoda, kdyby to skončilo. Dělali jsme to sedm let, sedm let jsem to vytvářela. Byli bychom rádi, aby se toho někdo ujal a my se rádi přijedeme podívat.

S poděkováním za rozhovor

Stanislav Vimr


„Je úžasné, že na počátku těchto vánočních setkání před sedmi lety stála rodina Hrodkova, která dokázala přivést své známé z hudební branže a oživit tak téměř zapomenutý kostel.
Letos, dle jejich rozhodnutí, bylo završeno toto dílo a jsou na řadě další, aby pokračovali v novodobé tradici. Není to jistě lehké, ale každý kdo přijde, má již na co navázat. Vždyť v Jakubovicích a v Čermné je mnoho šikovných lidí. Přejme si, abychom se příští svátky vánoční zde v Jakubovicích mohli znovu sejít a třeba jako dnes si všichni zazpívali: Narodil se Kristus Pán, veselme se ....," vyjádřil svůj dojem z akce Stanislav Vimr.

 

Text jedné ze skladeb z autorské dílny Ludmily Hrodkové:

Hudba je dar, hudba je řeč,
hudba je rozptýlení pro vzácné chvíle,
hudba je tím, co duši je vždy milé,
hudba je lékem na všechny naše starosti a chmury,
hudba je dar přidaný nám shůry.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.