Good evening, it is Sunday 23.2.2020. It is the nameday of Svatopluk, tommorow is the nameday of Matěj.

191209 mzmDěvětačtyřicet let jezdí na východočeských silnicích v jarních měsících mladí cyklisté z České republiky i ze zahraničí. Od roku 1990 se v tomto etapovém závodě starších žáků a kadetek angažuje plně Cyklistický klub Lanškroun.

Nebudu se zmiňovat o organizačních záležitostech v souvislosti se změnou politických a hospodářských poměrů v ČR, které závod bez přerušení přežil a byl zdokonalován až k nynějšímu stavu, kdy o něm sám emeritní viceprezident UCI, pan Vladimír Holeček prohlásil, že jde o nejstarší a největší závod uvedené kategorie v Europě. Na to jsou pořadatelé z Cyklistického klubu Lanškroun právem hrdi.

První ročníky se jezdily na cyklistickém materiálu, na kterém by dnes nevyjel ani začínající turista. Ale s dobou šla i kvalita používaných kol, oblečení a v neposlední řadě i pořadatelů. Zvláště se radikálně změnila organizace bezpečnosti závodníků, kterou hlavně zabezpečuje motorizovaná skupina pana Ešpandra z MOTO teamu Dolní Čermná, která je v této práci nenahraditelná, stejně jako Policie ČR a Městská policie Lanškroun.

Bezpečnost závodníků, v podstatě dětí (starší žáci 13 a 14 let a kadetky 15 a 16 let), musí být prioritou. Právě organizace závodu, jeho zabezpečení a všechny ostatní organizační záležitosti přivedly do Lanškrouna závodníky z řady zemí střední Evropy a nesmíme ani zapomenout na švédské a finské účastníky závodu.

Lanškroun se stal v cyklistickém světě pojmem a o městě jako takovém se dnes ví daleko více, než před lety. Propagujeme touto akcí i Pardubický kraj a v souvislosti s účastí zahraničních závodníků i ČR. Je pravdou, že svoji práci Cyklistický klub málo propaguje a ani některá média nám nejsou příliš nakloněna. Ale to je bolest celé cyklistiky. Až budeme mít závodníky tytu Petera Sagana, zájem o tento sport jistě nabude na síle. Podporujeme mládež, protože bez její široké základny sice může vyrůst sem tam nějaký špičkový cyklista do dvacítky světově nejlepších, ale systém chybí.

 

 

Dospěli jsme tedy k významnému jubileu závodu, jeho 50. ročníku, který by měl odstartovat dne 29. května 2020 v 17 hodin z lanškrounského náměstí po známých, tradičních trasách.

 

Organizátoři připravují i určitý doprovodný program, vše je v prvních nápadech a myšlenkách, které je třeba upřesnit a realizovat. Předpokladem je velmi dobře pracující Organizační výbor, jehož složení vychází ze zkušeností minulých let a který bude plně aktivován už v lednu 2020. Máme asi 5 měsíců čas, zaspat nesmíme, časová ztráta v přípravě se jen těžko, pokud vůbec, dá nahradit. Spoléháme na podporu subjektů, které nás podporovaly dosud a které propagujeme. Hlavním úkolem zůstává podpora mládežnické cyklistiky, propagace města a kraje.

Jan Morávek, místopředseda CK, z.s. Lanškroun

 

Foto: Pořadatelé Malého závodu míru v letech 2018 a 2019

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.