Good afternoon, it is Friday 24.1.2020. It is the nameday of Milena, tommorow is the nameday of Miloš.

190629 hasiciV sobotu po poledni vyšel ve třicetistupňovém vedru od budovy HZS průvod hasičů ve slavnostních uniformách v čele s Dechovou hudbou Pavla Vašíčka z Dolní Čermné. Cílem bylo Jiráskovo náměstí, kde se konaly oslavy 150 let od založení sboru v Lanškrouně. Trasa průvodu byla plánována tak, aby prošel všemi místy, kde v minulosti hasiči sídlili.


Sbor dobrovolných hasičů Lanškroun byl založen v červnu roku 1869. V začátcích sídlil pravděpodobně v dřevěné kolně vedle školy na Jiráskově (tehdy Školním) náměstí. Později byl přestěhován do bývalé budovy záchranné služby ve Strážní ulici 148 (bývalé garáže SAL, v roce 2016 byly zbourané a nyní je zde parkoviště k Poliklinice). Od roku 1963 působil ve staré hasičárně na Dobrovského ulici č. 83. V roce 1999 se přestěhoval do nově postavené budovy Hasičského záchranného sboru na Janáčkově ulici v č. 996, kterou sdílí společně s profesionálními hasiči.

"Oslav se vedle hasičů z Lanškrouna účastní sbory Nepomuky, Horní a Dolní Čermná, Horní a Dolní Třešňovec, Tatenice, Rudoltice, Damníkov, Žichlínek a Letohrad," uvedl starosta sboru Vladislav Kristek. Přítomni byli významní hosté na okresní i krajské úrovni.

 

 

Starosta města předal hasičům prapor, automobil i pamětní medaile

Při této slavnostní příležitosti předal zdejšímu sboru dobrovolných hasičů starosta města Radim Vetchý ručně vyšívaný prapor a také klíče k novému vozu DA - VW Transporter.

Osmi dlouholetým členům sboru Rada města udělila pamětní medaili za příkladnou činnost v oblasti požární ochrany a rozvoj hasičstva v Lanškrouně, a to Jaroslavu Černohousovi, Josefu Duškovi, Jiřímu Hanišovi, Zdeňku Markovi, Janu Morávkovi, Jiřímu Rybkovi, Vladimíru Štěpánkovi a Karlu Ulrichovi. Všichni ocenění se významně podíleli na výstavbě dnes již bývalé hasičárny, a to ve svém volném čase a bez jakékoliv finanční kompenzace. "V neposlední řadě vzorně reprezentovali a propagovali hasičský sbor i město Lanškroun na různých soutěžích po celém regionu. Toto vše vykonávají na úkor svého volného času, proto patří část ocenění i jejich rodinám," řekl Radim Vetchý při předávání medailí.

 Nejzávažnější požáry, u nichž zasahovali lanškrounští "dobráci"

Tomáš Klaban je velitelem lanškrounských dobrovolných hasičů už 19 let. Za nejzávažnější událost, na jejíž likvidaci se jeho jednotka podílela, považuje požár galvanovny ve staré Tesle v roce 2014. Druhým největším byl požár bytovky na Zámečku, kde došlo k velkému ohrožení lidí i materiálních hodnot. Nejvíce postiženo bylo vrchní patro bytovky, kde požár vznikl, ale voda napáchala škody i ve spodnějších patrech. "Pokud jde o zranění našich hasičů při zásazích, tak na nějaký velký úraz si nevzpomínám, ale samozřejmě běžně dochází k menším zraněním jako je šlápnutí na hřebík, roztržení o nějaké plechy a podobně."
Z historických pramenů víme, že Lanškroun byl vystavěn z dřevěných budov, takže v daleké minulosti těch velkých požárů v centru bylo hned několik. V první třetině 20. století byl jedním z největších požárů ve městě v hotelu Benoni (dnešní Hvězda), kde došlo k výbuchu kerosinu, kterým se tehdy svítilo. Několik hasičů tam bylo dokonce zraněno. V 60. letech minulého století došlo také k velkému požáru ve Východočeských papírnách.
"Za sebe bych z pozice velitele jednotky chtěl poděkovat všem, kteří v denních i nočních hodinách vyjíždějí ve svém volném čase k požárům. Protože to je činnost, která musí být v srdci. To nemůže dělat člověk jen tak," dodal Tomáš Klaban.

Na nádvoří zámku pak hasiči i návštěvníci slavnosti poseděli u občerstvení. K dispozici byly ukázky hasičské techniky včetně odborných výkladů, ukázky ČČK ÚO, HZS Lanškroun, ukázky hašení hořícího oleje, hry pro děti, ukázky činnosti kroužku mladých hasičů a ukázka práce Městské policie Lanškroun.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.