Good night, it is Tuesday 25.2.2020. It is the nameday of Liliana, tommorow is the nameday of Dorota.

Plakát Nádraží nedámeV Ústí nad Orlicí, jen tři kopečky od nás, probíhá kulturní spor: zachovat 135 let starou budovu nádraží, nebo ji „vygumovat“ z povrchu zemského a nahradit poměrně malou pravoúhlou stavbou, kterou projektant na vizualizaci předvádí zalitou září letního slunce a obklopenou listnatými stromy.

Už od podzimu probíhá podepisování petice za záchranu historického nádraží, petice již nashromáždila 14000 podpisů a nyní, tuto sobotu 21. února ve 14 hodin, se přímo v restauraci ohrožené budovy nádraží sejdou angažovaní občané na ustavující schůzi občanského sdružení Nádraží nedáme!.
Toto hnutí, organizované Martinem Kadrmanem, má „nahoře“ hodně protivníků a „dole“ četné příznivce.
Ale i mezi celebritami jsou lidé, ochotní pomoci. Členkou přípravného výboru občanského sdružení je známá filmová dokumentaristka doc. Mgr. Olga Sommerová.
Podle webu estav.cz došlo k pokusu prohlásit budovu nádraží z roku 1874 za kulturní památku pozdě.
Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla konstatuje: "Autorům petice lze vzkázat pouze to, že pokud najdou 20 milionů korun na kompletní rekonstrukci - přičemž stejně nezajistí, aby to splňovalo požadavky, které to má mít z hlediska bezpečnosti a pohodlí cestujících - pak se o tom dá mluvit. Ale bylo by to zase jenom zbytečné oddalování, které jednou musí přijít, to znamená posunutí nádraží směrem k Orlici."
Koncem ledna se v MfDNES vyjádřil starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek, sám mezinárodně uznávaný výtvarník, jehož obrazy se najdou i v Bílém domě, v tom smyslu, že na záchranu nádraží je pozdě. „Paní Olgy Sommerové i jejího počinu si nesmírně vážím, ale čím hlouběji jsem sám pronikal do tohoto problému, tím více světélko na konci tunelu sláblo až zhaslo,“ říká Pešek. Podle něj nádraží kulturní památkou být nemá. „Národní památkový ústav měl dost času, dost peněz a dost profesionálů, kteří mohli nádraží uznat kulturní památkou. A když to za celou dobu neudělali, tak to památka není. Nebyli tam ignoranti, kterým by to bylo jedno,“ říká Pešek.
Naproti tomu podle webu estav.cz architekt Přemysl Kokeš, přizvaný do komise architektů, kteří měli projekt okomentovat, starou budovu brání. "Budova je velice zajímavá a bylo by dobře, kdyby se zachovala. Daly by se k ní citlivě doplnit moderní prvky," řekl Kokeš, který se domnívá, že zachování stavby možné je.
Komisi se původní projekt nelíbil. Podle starosty Ústí nad Orlicí Richarda Peška se jim podařilo vyjednat, že skloocelová stavba bude mít víc prosklení a zvlněnou střechu.
Těžko říci, co se podaří dosáhnout v záležitosti stavby, jež má začít již letos v listopadu, s plánovaným ukončením přibližně v červnu 2013.
Likvidace starých staveb a jejich náhrady moderními mohou vytvářet větší pohodlí, poskytovat hmotný prospěch, obklopovat nás barvami, ale co to plíživě dělá s naším smyslem pro trvalé kulturní hodnoty?

Přitom o pouhý jeden a půl kilometru východněji dokázali titíž „hráči“ při výstavbě železničního koridoru zachovat a dokonce zvelebit jen o třicet let starší budovu železniční zastávky Ústí nad Orlicí město. A přitom nové nástupiště se ocitlo asi metr nad rovinou podlahy patra staré stavby. Ono to jde, když se chce.
Organizátoři sobotního setkání prosí účastníky, aby se předem ohlásili na mailThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Jiří Kohout

Foto: www.foto.mapy.cz

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.