Guten Abend, es ist Montag 23.11.2020. Heute feiert den Namenstag Klement, morgen Emílie.

201022 rozpocetMěsto Lanškroun zveřejnilo seznam dvaceti projektů, které do druhého ročníku participativního rozpočtu občané navrhli. Hlasování proběhne od 2. do 15. listopadu na webu mujrozpocet.lanskroun.eu. Realizovány budou projekty v celkové hodnotě jeden milion korun.Navržené projekty (seřazeno podle odhadované hodnoty) s komentáři od jejich autorů:

Telefonní knihovna
Hodnota projektu: 30 000 Kč
Nyní nevyužitá telefonní budka na náměstí J. M. Marků by mohla být využita jako knihovna, kam by lidé mohli odložit knihy, které již nepotřebují, a místo nich si vzít ty, o něž naopak mají zájem. Vypůjčení by bylo bezplatné. Bylo by potřeba opatřit telefonní budku policemi a provozním řádem (údaje o provozovateli, možnost vypůjčení, ponechání knih a přinesení vlastní knihy, směřování případné závady apod.). Existuje také projekt, který se pouličními knihovnami zabývá (viz www.knihobudka.cz).

Stromy podél cest
Hodnota projektu: 50 000 Kč
Vytipovat pozemky podél polních cest, kde by občané mohli sázet stromy. Místa připravit formou rozmístěných kůlů.

Podpora sportovní činnosti spolku Zanzibar Lanškroun
Hodnota projektu: 80 000 Kč
Příspěvek na podporu a rozvoj spolku Zanzibar Lanškroun, který dlouhodobě a úspěšně reprezentuje město Lanškroun. Konkrétní využití příspěvku by spočívalo v zaplacení startovného pro oba týmy a k úhradě cestovních nákladů, které jsou s účastí obou týmů v soutěžích spjaty.
Jedná se o podporu dvou týmů hrajících pod stejným názvem ve dvou rozdílných soutěžích. V loňské sezoně nastoupilo celkem 30 hráčů, všichni z těchto hráčů jsou pouze amatéři.
Tým Zanzibar „A“ v minulých letech dokázal vyhrát Choceňskou Městskou ligu či Pardubický futsalový přebor a postoupil do DIVIZE D, což je 3. nejvyšší soutěž v ČR. Výše startovného činí 20.000 Kč za jednu sezónu, výdaje na dopravu činí 15.000 Kč na jednu sezónu.
Tým Zanzibar „B“ hraje třetím rokem Choceňskou Městskou ligu (CHOML) a pro sezónu 2021/2022 plánujeme přesunutí i tohoto týmu do vyšší soutěže, konkrétně do Pardubického krajského přeboru. Zde činí výše startovného na jednu sezonu 16.000 Kč, výdaje na dopravu pak činí 13.000 Kč za jednu sezónu.
Uvedený rozpočet zahrnuje výdaje na jednu sezónu, a to pouze výdaje nejnutnější. Na tyto výdaje se hráči každý rok složitě skládají a platí je z vlastních zdrojů. Mimo to je třeba platit další výlohy spojené s činností spolku, jako je například úhrada tréninků ve sportovní hale (cena za jednu hodinu se pohybuje kolem 650 Kč), nákup míčů, sportovního oblečení, pomůcek na trénování, láhví na vodu, pořádání turnajů apod. Na tyto výdaje by byly vyčleněny zbylé peníze z projektu.

Barbeque posezení na koupališti
Hodnota projektu: 100 000 Kč
Veřejný barbeque grill, aby si lidé, kteří bydlí v paneláku mohli ugrilovat něco na koupališti, zároveň to přispěje k oživení prostoru. Jednalo by se o vybudování komplexního místa na grilování s posezením. Jako jsem viděl v parcích v Austrálii. Odkaz např. na www.parkbbq.cz

Lavičky s WiFi signálem a nabíjením chytrých zařízení
Hodnota projektu: 100 000 Kč
V případě, že město bude nadále provozovat stávající WiFi body, tak v dosahu signálu doplnit 4 stávající lavičky o možnost nabíjení chytrých zařízení. V případě, že město nebude provozovat stávající WiFi body, tak doplnit 4 stávající lavičky o možnost nabíjení chytrých zařízení a o WiFi signál.
Lavičky budou vhodné pro turisty, kdy si při cestování mohou odpočinout, dobít svá zařízení a najít na internetu svá další dobrodružství po našem městě nebo např. najít jízdní spoje domů. Lavičky mohou využít i děti z blízkých škol. Mládež může lavičky využít k pobytu venku, než být zavřený doma. Rodiče tak mohou získat volný čas pro sebe.
Návrh umístění laviček: u kašny vedle radnice, nám. A. Jiráska, vlakové nádraží, autobusové nádraží (pokud vlastník pozemku bude souhlasit).
Inspirovat se městem Kadaň, kde dovybavili stávající lavičky o chytré technologie za 16 000 Kč: http://www.e-chomutovsko.cz/zpravy/chomutov/37152-v-kadani-maji-chytre-lavicky-s-wifi-a-dobijenim-na-mobil-neuverite-kolik-staly.

Odpočívka "U třech lip"
Hodnota projektu: 100 000 Kč
Navrhuji, tak jako vloni, postavit odpočívku (lavičku se stříškou) u „Třech líp“ . Lípy rostou u silnice, která vede z Lanškrouna k Lukové.
Lavička, případně lavičky by sloužily občanům především starším, kteří chodí tímto směrem na procházky.

Oprava poškozených schodů v průchodu mezi ul. Dobrovského a Třešňoveckou
Hodnota projektu: 120 000 Kč
Rekonstrukce dvou čtveřic polorozpadlých schodů v průchozí cestě od přechodu přes Dobrovského ulici k Třešňovecké ulici. Parcela 3669/40 ve vlastnictví Města Lanškroun.
Trasa je nejkratší pěší spojkou mezi sídlištěm Dvorské Lány a sídlištěm U Papíren a dále k rekreační oblasti Lanškrounské rybníky. Vinou zborcených schodů však cesta přestává být bezpečnou, zejména při námraze nebo vlhku.
Doplnit zábradlím podél čtveřic schodů na straně u sousední budovy.

Úprava jeviště na zámku
Hodnota projektu: 120 000 Kč
Jako jedna z kulturních organizací města se domníváme, že Lanškroun si zaslouží mít kromě kulturního domu ještě další sál pro pořádání kulturních akcí, a to zejména jak pro komorní pořady, tak jako záloha pro akce pořádané v zámeckých zahradách. To může plně splňovat sál lanškrounského zámku, jehož předností navíc je, že se nachází v centru města. Ostudou však je jeho staré a opotřebované (potrhané) jevištní vybavení. Navrhujeme tedy vybavit jeviště novou oponou i s harlekýnem (to v barvě bordó), a bočním i zadním horizontem a šálami (v černé barvě). Textilie včetně jejich zavěšení by dle našich informací zajistila firma Textil-Horníček, Letovice (Ing. Horníček), která úspěšně takto upravila už řadu podobných sálů. Tím by se zámecký sál stal dalším reprezentačním místem setkávání občanů města.

Orientační systém (nejen) pro turisty
Hodnota projektu: 150 000 Kč
Navrhuji umístění nových směrovníků pro pěší ve třech lokalitách - na náměstí J. M. Marků, na náměstí A. Jiráska a Dlouhého rybníku. Orientační systém navede návštěvníky města na zajímavá a turisticky důležitá místa. Navrhuji využít směrovníky podobné těm v Písku (https://mestskymobiliar.cz/informacni-prvky/informacni-system-olo/) - název cílové lokality v češtině a angličtině, piktogram, šipka a vzdálenost. Inspirovat by se Lanškroun měl i vzhledem cedulí.

Stezka z ulice Vančurova do Dolního Třešňovce
Hodnota projektu: 200 000 Kč
Navrhuji zhotovit stezku pro pěší a cyklisty, která propojí konec ulice Vančurovy se silnicí a chodníkem do Dolního Třešňovce v místě, kde je již mnoho let vyšlapaná cestička přes louku. Tato cestička je hojně využívána chodci a někdy i cyklisty, kteří se potřebují dostat ze sídliště U Papíren a rodinných domů ulic Za Střelnicí, Italská a Kežmarská do oblasti základní školy Dobrovského, sídliště Dvorské Lány a ke hřbitovu, příp. na cyklostezku do Albrechtic. Navrhuji levnou a jednoduchou, avšak přitom zcela dostačující konstrukci stezky tak, aby její uživatelé nechodili blátem.

Geostezka u Lanškrounských rybníků
Hodnota projektu: 200 000 Kč
Oblast rybníků nabízí řadu možností k aktivní rekreaci, ale nejen místní by jistě potěšilo jejich další rozšíření. Jednou z dosud spíše méně tradičních možností by mohla být geostezka, která by nabídla poučení o nejstarší historii našeho regionu (inspirací pro mne byla zajímavá expozice tohoto typu v Hlinsku).
První geologická otázka se nabízí přímo za rybníky - z čeho je tvořen a kdy vznikl hřeben nad sjezdovkou, na kterém stojí Hláska?

Bosá stezka
Hodnota projektu: 230 000 Kč
Bosá stezka je vymezený a pevně ohraničený prostor na zemi, který je rozdělený do jednotlivých polí. Tato pole jsou vyplněna různými přírodními materiály (písek, kameny, šišky, kůra, ...). Na bosé stezce se lidé pohybují bez bot a slouží ke stimulaci chodidel a působí tak pozitivně na zdravotní stav. Bosou stezku mohou využívat všechny generace a nabízí možnost relaxace, zábavy a podpory zdraví. Nejmenší děti zkouší první krůčky, starší děti využijí povrchy k pohybovým hrám, dospělí si dopřejí příjemnou masáž. Realizaci bosé stezky bychom rádi navrhli v prostoru sídliště Dvorské lány, konkrétně na prostranství mezi domem č.p. 980 (bývalý penzion pro seniory) a bytovým domem č.p. 949 a 950. V tomto místě by mohla bosá stezka sloužit opravdu všem generacím.
Každá bosá stezka/chodník je zhotovena na klíč, ale v průměru se cena za metr pohybuje cca 7.000 Kč + náklady na dopravu materiálu 10.000 Kč. Dalším nákladem je info cedule 25.000 Kč a náklady spojené s ubytováním pracovníků, kteří chodník zhotoví. Orientační hodnota je tedy stanovena z těchto položek a počítá se stezkou dlouhou 25 metrů. Cena se pak liší v závislosti na zvoleném materiálu a dalších okolnostech.

Mlhoviště
Hodnota projektu: 250 000 Kč
Zařízení pro výrobu vodní mlhy pro osvěžení občanů ve velmi parných a suchých dnech. Umístění blízko kašny. Příklad: http://eshop.makra.cz/garden-plus-vecna-zahrada/46087-mlhoviste.html

Běžecké tratě v oblasti Lanškrounských rybníků
Hodnota projektu: 250 000 Kč
Rozšířit počet běžeckých tras v oblasti Lanškrounských rybníků.

Útulnější park u L´ARTu - žulové schody do druhé části zahrady
Hodnota projektu: 250 000 Kč
V roce 2020 dochází k prvním úpravám parku u L´ART centra (dokončení terénních úprav, ozelenění, část mobiliáře). Z participačního rozpočtu by se v roce 2021 mohly dotáhnout drobnosti, na které nezbyl čas nebo peníze, a které by tak mohly tuto první etapu úprav dokončit ve vyšším návštěvnickém komfortu. Navrhuji realizaci schodů...

Rozhýbejme Dvorské Lány a navazujme nová přátelství
Hodnota projektu: 300 000 Kč
KDE: Dvorské Lány v blízkosti domova pro seniory/střediska osobní hygieny. Fitness stroje navrhuji umístit v místě, kde je větší klid, konkrétně na pozemku s parcelním číslem 3071/3 (plocha mezi střediskem osobní hygieny a kotelnou pro panelové domy - viz foto).
Proč? Prostor je odhlučněn keřovým porostem a je ho možné dále rozšiřovat. Prostor dále netrpí na zvýšený počet přihlížejících z chodníků a přilehlých domů. Nedojde ani k zabrání plochy u dětského hřiště, která tak zůstane pro případné budoucí rozšíření.

Přidání herních prvků na dětských hřištích a v centru města
Hodnota projektu: 500 000 Kč
Doplnit dětská hřiště o další herní prvky na Lanškrouňáčku, v areálu koupaliště i na Střelnici. Drobné herní prvky umístit také do centra města.

Pumptrack Lanškroun
Hodnota projektu: 600 000 Kč
Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu na kole, který se projíždí bez šlapání.
Okruh je tvořený vlnami a klopenými zatáčkami, které umožňují udržovat nebo dokonce zvyšovat rychlost jízdy pouhým pumpováním.
Je to ideální nácvik rovnováhy, ovládání a získání základních dovedností na jízdních kolech, zároveň
je to výborný prostředek pro zábavu a pilování technických dovedností.

Zastřešení skateparku
Hodnota projektu: 800 000 Kč
Zastřešení skateparku. Skatepark je využitelný pouze půl roku v roce. Je třeba ho alespoň částečně zastřešit. V zimě a za chladného počasí musí děti jezdit do okolních měst, kde jsou skateparky zastřešené.

Obnova a zprovoznění kašny u gymnázia
Hodnota projektu: 800 000 Kč
Lanškroun je krásné, postupně se rozvíjející město, které je stále více turisticky navštěvované. Město má pěkné čtvercové náměstí, s krásnou renesanční radnicí uprostřed, v jejíž blízkosti se nacházejí dvě kašny. Kašna s delfíny, z nichž tryská voda a je obklopená stromy, zpříjemňuje občanům, a to především v letním období, posezení. Kašna, která se nachází u budovy gymnázia, také zkrášlovala náměstí. Kolem kašny, která byla napuštěna vodou, byly umístěny truhlíky s květinami a v její středu byla umístěna krásná socha chlapečka s holčičkou a rybou. V současné době je tato kašna nevzhledná, neslouží svému účelu, její neutěšený vzhled krásně upravené prostředí náměstí narušuje. Již delší dobu prostor této kašny využívají pouze studenti gymnázia pro hraní „fotbálku“.
S ohledem na měnící se klima, kdy teploty stále častěji dosahují tropických hodnot, které mají negativní vliv na zdraví, vnímám obnovení a zprovoznění kašny jako jedno z opatření, které městské mikroklima může významně ovlivnit a přispět k jeho ochlazování.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.